Ay’ın Dünya’ya En Yakın Olduğu An

Merhaba canlar! Bu gece yani 14 kasım 2016 gecesi Ay’ın Dünya’ya En Yakın Olduğu An olacak. Normal dolunaydan %14 daha yakın, daha büyük ve daha parlak Ay’ı bugün seyredeceğiz umarım. Hatta NASA “21.yy’ın en büyük dolunayı” dedi.

Ayın bu derece yaklaştığını bir daha seyretmek isteyenler ise 25 Kasım 2034’ü beklemelilermiş.  Ay’ın bu kadar büyük görünmesi ise Dolunay hâli ile Dünya’ya en yakın olacağı konumun tarihlerinin çakışmasından kaynaklanıyormuş. Bundan daha önce de 1948’de yani 68 yıl önce gerçekleşmiş.

Her zamanki gibi dip notumuzu da düşelim. Ay’ın Dünya’ya En Yakın Olduğu An Bu olaya benzer iki film önereceğim:

1) Melankoli

 

2) Bir Başka Dünya

AY TUTULMASI

Sizi sonradan gelen editör olarak biraz anılarınıza götüreyim. Ay’ın Dünya’ya En Yakın Olduğu An metninin düşündürdüklerini anlatayım. Elinize röntgen filmi alıp ay tutulmasına baktığınız o zamanları hatırlıyor musunuz? Niye artık olmuyor lan. Son zamanlarda geri gelip böyle not düştüğüm girdilerde hep böyle Southpark’daki insanı anılara götüren yararsız yemişler gibi geçmişten söz ediyor ama güzeldi o ay tutulmalarını takip etmek.

Buradan bilim adamlarına soruyorum. Araştırmaya üşeniyorum. Bir daha ay tutulması olmayacak mı ya? Hem artık elimizde sinemadan aldığımız gözlüklerimiz de var. Hazırız izlemeye yok mu öyle doğaüstü bir olay verin saati çıkalım balkonumuza bakalım gökyüzüne. Tek gündemimizin böyle ilginç olaylar olduğu yılları özledim. Şimdiki dünya gündemine bak. Salgın hastalıklar, ekonomik krizler…

Tamam dünya gene de geride kalan 50 yıla göre oldukça iyi ama gelişmeleri biraz hızlandırsak da bir an evvel doğa düzenine ayak uydurduğumuz daha insancıl bir ekonomik düzeni içselleştirsek fena olmaz mı? Rousseau’nın 200 yıl önce dediği insan daha makinenin hızını içselleştirmedi lafını haksız çıkarsak da mahcup etsek olmaz mı? Dünya süper bir yere dönüştüğünde ben ölü olacağım bu gidişle. Yoksa bu soruları dünya süper bir yere dönüştüğünde de mi soracaklar. Yaşam sonsuz bir döngü nan. Yalnızca bir önceki neslin üzerine birkaç parça daha kiremit koyarak ilerlediğimiz bir düzen.

Neyse kendine iyi bak. Ecemsiralines de uzun süredir ortalarda görünmüyor, bakarsın yakınlarda bir yazı yazar. Şöyle geçmişe dönüp okumalar yaparsa buraya denk geldiğinde görür belki bu yazılanları da…

Yorum yaz!