Assassin’s Creed Syndicate (Oyun İncelemesi)

Epic Games’in geçtiğimiz haftalarda ücretsiz dağıttığı Assassin’s Creed Syndicate hepinizin dikkatini çekmiştir. Ben de ilk çıktığı günlerden beri Assassin’s Creed serisini takip eder, başarılı da bulurum. Ancak oyun firmalarının şu oyunları yeniden adlandırıp durmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Şuna Asassin’s Creed 1, Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed 3… gibi adlar verin kardeşim. Aynı şey birçok oyun serisinde var. Kafamızı karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor yeni adlar vermeniz. Merak etmeyin satış rakamlarınız düşmez. Bıktık sizin yeniden yeniden adlandırmalarınızdan diyoruz ve devam ediyoruz. Konumuz bu değil.

Assassin's Creed Syndicate (Oyun İncelemesi) | Epic Games

Epic Games, hal-i hazırda Steam kadar mükemmel bir başarım göstermiyor ama pazarlama sürecini harika yönettikleri de bir gerçek. Bu sebeple benim de bilgisayarımda Epic Games var. Kampanyalarını, ücretsiz oynama olanağı sundukları oyunları düzenli olarak takip ediyorum. Assasins’s Creed Syndicate’i de bu biçimde deneyimleme olanağı buldum ancak yorumlarım pek iç açıcı değil.

Assassin’s Creed Syndicate Öyküsü

Assassin’s Creed Syndicate öyküsü sanayi devriminin yeni içselleşmeye başladığı bir dönemde geçiyor ve yönettiğimiz iki kardeş Londra’nın göbeğinde pat diye olaya dalıyor. Bu karakterleri derinleştirelim, böylece oyuncuyu öyküye bağlayalım diye bir derdi yok bu sefer Ubisoft’un. Oyun karakterlerinin dişileşmesi akımından da nasibini aldığı için bir kız kardeşi bir abiyi yönetip duruyoruz. Yanlış anlaşılmasın bu dişileşmeden memnunum ama öylesine oyunlara serpiştirilmesine karşıyım. Öyküye anlamlı bir katkı sunmadığını düşünüyorum. Halbuki Ubisoft geçtiğimiz serilerde Ezio gibi muhteşem bir karakter yaratmıştı. Anladığım kadarıyla yeni öyküler yaratmaktan çok eğlenceyle ilgileniyor artık oyun firmaları. Gerçi eğlence kısmında da Assasins’s’ Creed Syndicate’in sınıfta kaldığını belirtmek gerekir.

Bundan yüz elli yıl öncesinde oradan oraya kanca atan bir Örümcek Adam gibi takılıp duruyoruz kentte. Ben öyküye ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu öyküye önem vermeme eğilimi tüm oyun şirketlerinde var. Bir sene hepsi birden Battle Royal modunda onlarca oyun çıkardı. Öykü yok. Her gün bir yeni Battle Royal çıkıyor. Halbuki şu çağın olanaklarıyla sağlam kurgulu bir yapım çıkarsalar neler olur az çok son çıkan Call Of Duty Modern Warfare’den anlaşılıyor. Ama yapmıyorlar işte. Bu sebeple de Assassin’s Creed Syndicate kendini oynatmıyor. Assassin’s Creed gibi bir oyun serisinin en önemli ögesi öykü. Ben de artık bana angarya gelen yorucu görevlerden ve oradan oraya koşturmaktan yorulduğum için sonunda kendisini yüzde yirmideyken falan sildim.

Sıkılıp sildiğim nadir oyunlar arasında yerini aldı. Özetle kötü. Oynamayın. Şimdilik daha üretken işlere vakit ayırın. Ben size yeni güzel oyunlar bulurum sıkılana kadar sevgili okur.

Görüşmek üzere.

Yorum yaz!