Apple Ücretsiz İnternet mi Dağıtacak?

Daha önce burada Google’ın ve Facebook’un detayları çok bilinmeyen projelerine ilişkin birkaç yazı dizisi yazmıştık. Elbette Apple’ın da daha önce anlattıklarımıza benzer az bilinen projeleri var. Zaten kısaltması borsalarda GAFA olarak bilinen Google, Amazon, Facebook ve Apple şirketlerinden herhangi birinin girdiği işten diğerleri de genelde geri kalmıyor. Sözünü ettiğimiz şey büyük şirketlerin ücretsiz internet sistemine desteğiyle ilgili.

Apple son günlerde uydu teknolojileri, anten tasarımları ve kablosuz bağlantılar üzerine uzman kişiler işe aldı. Bunun üzerine Apple’ın gizli bir ekiple sır gibi saklanan bir proje üzerinde çalıştığına ilişkin söylentiler arttı. Tim Cook yaptığı açıklamada şirketin öncelikleri arasında sayılan bir proje yürütmeye başladıklarını ancak ilk meyvelerini beş yıl içinde alabileceklerini şu an projenin detayları hakkında konuşmak için erken olduğunu belirtti. Lakin kaynaklar ve teknoloji önderleri Apple’ın da daha önce Google’ın şurada anlattığımız Project Loon adı verilen projesiyle denediği dünyanın internete erişimi olmayan bölgelerine internet erişimi sağlamayı amaçlayan ücretsiz internet projesine benzer bir proje üretmekte olduğunu düşünüyorlar. Bu seferki fark şu: Daha önce Facebook’un ve Amazon’un da denediği üzere sunulan bu internet hizmetini alabilmek için kullanıcıların özel donanımlara sahip olması gerekiyordu. Sanıyoruz ki Apple bunu iPhone’lar ile yapmayı deneyecek. iPhone bir çok insanın cebinde olduğu için interneti insanlar arasında kurulacak bir ağ ile dağıtmayı amaçlıyor olabilirler.

Dünya değişiyor. Devletlerin yatırım yaptığı alanlarda artık büyük şirketler de söz sahibi. NASA’dan sonra SpaceX’in yaptığı bunun ilk örneğiydi. Artık büyük şirketler var. Amazon’un da önümüzdeki senelerde uzaya 3000’e yakın uydu göndermeyi planladığını biliyoruz. Söz konusu şirketlerin ulaştığı insan sayısını artırması, hizmetlerini yeni insanlara pazarlaması anlamına da geliyor. Bunun iyi yanları ve kötü yanları var. Maiotik’te daha önce yaşamımızı kolaylaştıracağı düşünülen ve hatta kolaylaştıran bunun gibi buluşların gelecekte karşımıza neler çıkarabileceğine ilişkin varsayımları sıkça yazmıştık.

Hepinize iyi yıllar ve yakşanlar dilerim.

Yorum yaz!