Apaçi Serseriler

Merhaba sevgili okuyucu, bugün öyle haber girdisi falan yok. Sizlere çevrenizdeki sayısız insan profillerinden birini anlatacağım: Apaçi Serseriler

Apaçi Serseriler | Serseri Yazı İçi

Apaçi Serseriler … Bizim oralardan, bozkırın ortasından kopmuştur bu adamlar. Hayatta en büyük gayeleri ya babalarının kamyonlarını ya da babadan kalacak tarlaları sürmektir. Geleceğe veya insanlığa dair en ufak kaygıları yoktur. O gün içecekleri sigarayı buldular mı tamamdır. Bu heriflere göre hayat onlara hep en kötü olanı eder. Acıların, ızdırapların en büyüğünü onlar taşırlar kalplerinde; ama babayiğit bir yanları da vardır. Yeryüzü onlar için düşman doludur. Hele entelektüel veya solcuysanız bu adamlar size kin besler. Siz, züppe hayatın tüm aşamalarını kolaylıkla aşmış, edindiğiniz tüm kazanımları bedava elde etmişsinizdir. Askerlik bu apaçi serseriler için 2 yıllık bir MYO’dan sonra yapılacak kutsal bir aktivitedir. Dönüşte ise evlilikle taçlandırdıkları hayatları artık durulmuştur. Kahvehanelerden çıkmayan, katı görüşlü yenilik ve gelişmeye kapalı bu tipler fazlasıyla milliyetçidir.

Apaçi serseriler dedim dedim ama kesinlikle kimseyi aşağılamak gibi niyetim yok.

DELİHAYDAR EFENDİ 

Kendisinin bir sosyolog kadar başarılı tespitleri vardır. Zannediyorum bu tespitlerinin dört yıl beraber okuduğumuz eğitim fakültesinin ilk iki yılında binasının myo ile aynı alan içinde bulunmasının etkisi vardır. Bizim kantine gelip kız kesiyorlardı. Bir editör olarak benim de kimseyi aşağılamak gibi bir niyetim yok. Ancak istisnalar hariç kimi genellemeler de biraz doğru ya da Nietzsche’nin dediği gibi bu da dahil bütün genellemeler yanlıştır bilemiyorum. Delihaydarefendi ile umarsızca bütün gün süper lig maçlarını izleyip sprite eşliğinde fiyat performans sucuğu hafızoğlu sucukları eşliğinde oturmayı, sabahlara kadar sohbet etmeyi özledim.

Kendisi üniversitedeki ortak sınıf arkadaşımızla evlendi. Çok mutlular yeni de bir çocuğu oldu salgın yüzünden görmeye gidemedim. Buradan gözlerinden öpüyorum. Böylelikle bir tip tespiti yazısına daha editör yorumlarımı bırakarak ikinci tip tespit yazısında görüşmek üzere esen kalmanızı diliyorum. Yapacaksanız kimseyi incitmeden Delihaydarefendi gibi yerinde tespitler yapın.

Bir daha görüşene kadar kendine iyi bak. Biz de toplumu gözlemlemeye devam edelim. Bakalım hangi tip tespitine katılacaksınız. Başlı başına kamusal bir sözlük gibi davranmaya başladık.

Yorum yaz!