Antep Yemekleri

Antep yemekleri … Uzun süre oldu o kadar içli dışlı olmama rağmen o kadar yerini görmeme rağmen Gaziantep hakkında bir yazı yazamadım. Bu biraz da yazacak fazlaca şey olması ve bunları toparlamanın güç olmasıyla alakalı. Lakin size geniş yazıya hazırlık olarak demo niteliğinde bir video göstereceğim sevgili okur.

Boru değil Unesco’nun Gastronomi Listesine girdi bu şehir diyor ve video girdimizi burada noktalıyorum.

DETAYLI AÇIKLAMA

Şimdi elbette dünya mutfağı bu gördüğümüz tezgahtan ibaret değil Gaziantep’te çok sayıda seçkin restoran ve belediye tarafından açılmış yerel lezzetlerin çoğunu tadabileceğiniz tadın tabakları olan Lezzet Müzesi falan da var. Ama bu video bana daha yakından geliyor.

Gaziantep’in en güzel taraflarından biri 2020 yılında dahi 6 – 7 liraya karnınızı doyurabiliyor olmanız ki – yedikleriniz de gerçekten inanılmaz lezzetli oluyor – lezzetli olmadığı durumlarda o esnaf orada barınamıyor zaten. Çok ilginç esnaf dükkanları keşfettiğimi yaşamımda ilk defa duyduğum boğazaltını, kıyma kebabı denediğimi ve çok beğendiğimi söylemeliyim. Patlıcan Kebabı pek bana göre değil ama onu da inanılmaz yapan yerler var.

Gaziantep’te etler inanılmaz baharatlı pişiyor bir kere onu söyleyeyim. Etler de lezzetli ve kaliteli ancak baharatsız pişen çok az yer var. Mesela az kişi bilir Karadeniz’de de hayvanlar yaylalarda bol oksijenle beslendiği için Karadeniz’de de etler çok lezzetlidir ama bu kadar baharatla çeşitlendirilip sunulmadığı için bilinmez hatta Karadeniz Mutfağı’na fakir derler ama bence yanlış.

Bir de Antep Yemekleri konusunu ele alırken esnaf sahresinden de söz etmek gerekir. Bunun hala devam ettiğini görmek şaşırtıcı. Kimi günler eğer çok deneyimli diğer ustaların yanında yetişip kendi dükkanlarını açtığı bir usta varsa. O ustanın dükkanını açtığı günler diğerleri dükkanlarını kapatıyor. Mesela eskiden meşhur Metanet lokantası böyleymiş o açıldığında diğer dükkanlar kapanırmış. Şu an metanet için böyle bir durum yok ama Gaziantep’in dört bir tarafında Metanet lokantasından çıkmış ustalara rastlamak olanaklı.

Gaziantep’teki restoranlara kuzu etinden başkası girmez sevgili okur,turist olarak gittiğinizde tutup da bu dana eti mi diye sormayın alınırlar kırılırlar onların dükkanından içeri kuzu etinden başkası giremez. Öyle seviyorlar. Ben de beğeniyorum.

KÜŞLEME

Son olarak küşlemeden de söz edip yazıyı noktalayacağım. Küşleme koyunun ensesinden elde edilen her koyunda yalnızca 200 gram civarı bulunan, terbiye edilmesine bile gerek duyulmayan inanılmaz lezzetli bir et. Zeugma Müzesinin arkasında meşhur bir yer var herkes de oraya gidiyor ama ben pek beğenmiyorum. Onun yerine Akkent’teki bir esnaf lokantası Altın Şiş’te yemenizi tavsiye ederim. Eyyorlamam bu kadar.

NOT: Sitede böyle yazacağım deyip yazamadığım yazılarla doldu ama uzun bir dinlenme döneminde bunların hepsini tamamlayacağımdan endişeniz olmasın.

Yorum yaz!