Amazon Kabileleri Sonunda Barıştı

ÖZET: Brezilya’nın Amazon’daki yangınlara karşı tutumunu ve Amazon kabileleri açısından amazon siyasetine karşı duruş nedir? kısaca anlatmaya çalıştık.

OKUMA SÜRESİ: 4 Dakika

Amazon kabileleri kendi aralarındaki savaşlar ve Brezilya hükumetiyle yaşadıkları sorunlar hep belgesellerde anlatılırdı. Özellikle belgeselciler yerli halkın yaşadığı alana girebilmek için ya yerli halktan ya da Brezilya hükumetinden izin almak zorunda kalırdı. Onlarca referansla yapılan izin başvurularına, harcanan paralara rağmen çoğunlukla bu bölgelere tehlikeli olduğu için erişim izni verilmezdi.

Ancak bir şey oldu. Amazon’da neredeyse her yaz irili ufaklı yangınlar çıkmaya başladı. Durum böyle olunca bütün dünya birleşti Brezilya’ya bu yangınlarla etkin mücadele etmesi için kamuoyu baskısı oluşturmaya başladı. Ancak Brezilya hükumetinin biraz gevşek davrandığını iddia eden gazeteciler de vardı. Çünkü Brezilya ihracatının önemli bir kısmını Amazon’da yetişen tarım ürünleri oluşturuyordu ve bu yangınlar Brezilya’nın yeni tarım alanları oluşturmasının önünü açıyordu. Bu sebeple en sonunda belki de binlerce yıldır birbirleriyle kavga eden, birbirlerinin kökünü kazımaya kadar süren savaşlar yaşamış olan kabileler, birleşmeye ve Brezilya’nın Amazon siyasetine karşı güç birliği yapmaya karar verdi. Şimdi birbirlerine armağan olarak postlar, bitkiler yolluyorlar.

Amazon Kabileleri Sonunda Barıştı | Yangından Sonra Amazon KabileleriBarış için savaş gerektiği görüşüne katılmam, dünyanın gelecekte yalnızca iyiliğin hüküm sürdüğü bir yere dönüşeceğini umut ederim. Distopyalar ne kadar ilgi çekici olursa olsun evrimin de gösterdiği üzere daha iyiye gideceğimizi, daha yaşanılır, yoksulluğun olmadığı, insanların birbirlerini öldürmediği bir noktaya erişeceğimizi düşünürüm. Ama böyle haberler gelince resmen kimi durumlarda insanları birleştirmek için ortak bir düşman gerektiği savına katılacak oluyorum. Umarım kabileler Amazon’da yürütülen bu siyasete karşı etkin bir mücadele zemini oluştururlar da sonradan gene küsüşmezler.

Yorum yaz!