Amanda Palmer Çırılçıplak Şarkı Söyledi

Olay bundan 4 sene önce yaşanıyor sevgili okur. O zaman da blogumda yazmıştım ama unutulmasın diye buraya da ekleyeyim dedim. O dönem 37 yaşında olan Amanda Palmer ablamız konser verirken bir talihsizlik sonucu memelerinin görünmesini engelleyemiyor. Bunun üzerine Daily Mail gazetesi de “Amanda Palmer Memelerı Fırladı!” şeklinde tıklanmaya dönük cinsiyetçi ağız kullanılan berbat bir haber yapıyor.

Amanda Palmer ablamız deliye dönüyor tabi ve bir sonraki konserinde Daily Mail gazetesine cevap vermek adına içinde muhteşem sözler barındıran harika bir şarkı yazıyor. Cinsiyetçi dilden bıktığını ifade eden Palmer şarkı sözleriyle sağlam bir ayar verdikten sonra. Bugüne kadar gördüğüm en ilkeli, en dik cevabı şarkısıyla değil. Hareketiyle veriyor.

Şarkının ortasında, bir anda cesaretini fırlatıp atar gibi üzerindeki Kimono’yu üzerinden sıyırıp atıyor ve şarkının geri kalanını çırılçıplak söylüyor.

Şimdi mevzu derin gençler, dünya hep iki adım ileri bir adım geri gidiyor. Yani eninde sonunda ileriye doğru gittiğimiz gerçek ama son on yıllarda bu adımın geriye doğru atıldığı döneme denk geldiğimizi düşünüyorum. Dünyadaki ayrılıkçı fikirlerin tekrar yükselişi falan da bunun en büyük kanıtı.

Amanda Palmer burada ilginç bir direniş sergiliyor, ergen kafasıyla bakınca böyle ayar mı olur diyeceksiniz; ama kadın vücuduna yapıştırılan bu mahrem etiketten tiksinmiş ablamız. Kimono’yu çıkarttığında da gelen alkışlara “Sadece çıplak bir kadın bedeni daha önce hiç görmediniz mi?” diye karşılık veriyor zaten.

Şimdi Türkiye’de bir eli yağda bir eli balda kadın haklarından bahseden insanları görünce Amanda Ablamıza saygı duymadan edemiyor insan.

Vaktim olduğunda bütün şarkı sözlerinin çevirisini de yayımlarım umarım. Gerçi bazı yerlerini tam anlayamadım ama olsun. Şey kısmı çok güzeldi: “Hayır madem böyle haberler yapacaksınız gerçek haber değeri taşıyan penisleri de görmek isteriz o zaman önerisi”. Oldukça eğlenceliydi.

NOT: Meraklı okura not. Videoda her şey var. Berbat haber sitelerine benzemeyelim diye bilerek olayın geçtiği yeri kesmedim. Bütün videoyu yükledim.

Görüşmek üzere.

Yorum yaz!