Aklı Bir Karış Havada

Aklı Bir Karış Havada, New York Governors Adasındaki 2013 yaz dönemi uzun sergisinin ana malzemelerinden biriydi. Önemli kuruluşların sponsorluğunda “Yaşamak İstediğin Yeri Hayal Et!” sloganıyla gerçekleştirilen yarışmada 200’den fazla sunum arasından seçilen bu eser, New York’un sadece bir saatlik atığı olan 53,780 pet şişeden yapıldı.

New York ve yakınlarındaki kuruluşlardan, işyerlerinden, okullardan ve bireylerden gelen şişelerle; kum, su ve kavisli alüminyum bir çerçeve iskeleti üzerine inşa edilen yapıt, içinde elli kişi misafir edebiliyor.

Eser sahipleri, yaptıkları açıklamada proje destek sitesi Kickstarter’dan kendilerini fonlayanlara teşekkürü de unutmamışlar.

Ayrıca Aklı Bir Karış Havada, 2013 yılında Amerika’da Yılın En İyi iç Dizaynı, 2014 yılında Architizer A+ Ödülünü, Gene 2014 yılında AIA Ulusal Küçük Projeler Ödülünü ve 2016 yılında Chicago Athenaeum Amerikan Mimarisi ödüllerini de kazanmış.

Aklı Bir Karış Havada | Pet Şişelerden Duvar Aklı Bir Karış Havada | Bulutun Dış Yüzeyi Aklı Bir Karış Havada | Bulut Şeklinde Heykel Aklı Bir Karış Havada | Bulut Şeklinde Ev Aklı Bir Karış Havada | Bulut Heykeli Aklı Bir Karış Havada | Aklı Bir Karış Havada Yarısı Dolu Pet Şişeler Aklı Bir Karış Havada | Aklı Bir Karış Havada Parti Aklı Bir Karış Havada | Aklı Bir Karış Havada İçi Aklı Bir Karış Havada | Aklı Bir Karış Havada İç Dizayn

NOT: Merak edenler için eserin orijinal ismi: Head in the Clouds. Bu haberdan sonra Anadolu Ajansı’nın haberine de konu olan bir abimiz daha çıktı Cam Şişelerden Mangal yaptı adlı içerikle biz de haberin detaylarını Maiotik’te paylaştık hatta.

BİZLERDE VE ONLARDA

O abimiz de 80 yaşında Erzincan’da sağda solda gördüğü atık şişeleri biriktirmiş sonra da bunu böyle barbekü benzeri bir şeye dönüştürmüştü. Seviyorum böyle insanları tam Nazım Hikmet’in dediği gibi 70’inde bile zeytin dikeceksin diyor ya 80 yaşındaki İbrahim Abi de öyle yapmış. Takdir ettim güzel bir iş. Ancak bunu neden anlattım. Şu sebeple anlattım sevgili okur.

Aklı Bir Karış Havada | Cam Şişelerden Mangal Yaptı

Bu da İbrahim Abinin eseri

Ağzımı açıp laf demeye de çekiniyorum ama bizdeki sorun biraz da bu iyi niyetli çabaları hemen iyi niyetli diye aşırı takdir etmemizle ilgili sanırım. Yani şimdi Erzincan’lı İbrahim abinin ki dediğim gibi yaptığı işe çok saygı duyuyorum. Ürettiği Mangal’la şu yukarıdaki projenin görünüşleri arasında büyük farklar var. Benzeri kermeslerde de olur. İnsanlar çalışır üretir ama el emeği bir şey almak istediğinizde bardağa fazladan gelmiş ve yapışmış silikon parçaları görürsünüz. O kulbu oraya silikonla tutturan bir insan fazla özenmemiştir nasıl olsa satılacak. Asıl amaç insanlara yardım etmek diye. Doğru asıl amaç insanlara yardım etmek ama araçlara da özen göstermeli bence sevgili okur.

Yorum yaz!