Ahşap Apartman

Ahşap insanı sakinleştirir sevgili okur, ahşap materyallerin yoğun olarak kullanıldığı bir bara ya da restorana girdiğimizde kendimizi sıcak bir alanda hissetmemizin en önemli nedenlerinden biri budur. Bu sebeple şu sırada insanlar kentlerden kaçıp ağaç evler içinde, ahşap yapılarda huzur aramaktadır. İnsan doğasından bu kadar kopmuşken artık hobi bahçeleriyle ya da cumartesi pazar eğlenceleriyle kandırılamamakta ve tekrar doğa anaya sığınmaktadır. Ahşap Apartman da işte böyle bir düşünceyle çıkmış bir imza işi. Tam bir post modern kafası övsek mi yersek mi bilemedik. Ama işte böyle bir şey.

Daha önce şurada ormanın ve özelinde ağaçların insan psikolojisine bilimsel etkilerini izlediğimiz bir kısa film paylaşmıştık.

Ahşap Apartman | Her yeri ahşap evİşte bu sebeplerle Hollanda’daki Flatzen adındaki bir mimarlık şirketi kent yaşamıyla doğayı birleştirmeyi denediği tam olarak post modern diyebileceğimiz bir projeyi yaşama geçirmiş.

Patch22 dünyanın en yüksek ahşap apartman binası ünvanına sahip ve kirişlerine kadar her yeri ahşap. Ancak mimarlık ofisinin sunduğu olanaklar bunlarla sınırlı değil. Apartmandan yer alan müşteriler kat oturma planlarını ve metrekareleri de tamamen kendilerine göre belirleyebiliyorlar. (Bizdeki hazır betondan kutu gibi evleri düşününce büyük olanak)

Ahşap Apartman | Dünyanın En Yüksek Ahşap ApartmanıBinadaki daireler daha çok ofis olarak kullanılıyormuş ancak dilerseniz oturmak için bir yaşam alanına da çevirebiliyormuşunuz.

Ahşap Apartman | En yüksek ahşap binaBinanın elektrik gereksinimini çatısındaki güneş enerjisi panelleriyle sağladığını ve ısınmak için de karbon bazlı çevreye zararı düşük bir yakıt kullandığını belirtelim. İlla kent merkezinde yaşamam gerekiyorsa ve varlıklı bir tipsem ne yalan söyleyim tercih ederdim.

Yorum yaz!