700 Milyon Vurgunu

Geçen Finansgündem’de gördüm. Borsa’yla falan uğraştığımdan değil de fırsatım oldukça böyle meraktan, sırf birşeyler kavrayabilmek için ekonomi portallarına bakıyor, denk geldikçe ekonomi programlarını izlemeye çalışıyorum. Çok ilginç denklemler var ama asıl konumuz bu değil. Konumuz, Finansgündem’de gördüğüm şey: Tam 700 Milyon TL’lik bir vurgun hikayesi.

Eyüp’te hayali bir otomotiv firması, bir taksi plakasını on altıya bölerek vatandaşlara hisseli olarak satıyor ve kardan pay teklif ediyor. Yalnız arada hiçbir mukavele vesaire imzalanmıyor işler tamamen karşılıklı güven ilkesiyle işliyor. Bunun sebebi elbette uyanık olduğunu zanneden vatandaşın vergi ödemekten kaçması. Hayır, ödememeyi tercih edersin anarşist takılırsın, bir duruşun olur anlarım ama sen adam çarpmaya kalkıp, kısa yoldan zengin olacağım diye vergini ödemiyorsan o ayrı dava. Her neyse işte hayali şirket toplam 900 vatandaştan böyle böyle 700 Milyon TL topluyor. Sonra da paraları alıp kaybolup gidiyor.

Şimdi vatandaşlar savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar ama birazda hak etmişler sevgili okuyucu, hiç bana küçük umutlardan, yoksulluktan vesaireden bahsetmeyin. Büyük hırsız, vergi ödemekten kaçan küçük hırsızları tokatlamış. Kendilerinin de suçlu olduğu bir alışverişte nelerine güvenip suç duyurusunda bulunmuşlar onu da anlamıyorum.

Onun dışında bu hisseli satış mevzuları da çok arttı. Tatil köylerinde falan böyle hisseli tapu satıyorlar. Haydi onda mukavele vesaire var en azından şirket batana kadar faydalanırsın miras bırakırsın falan ama. Taksi plakası olayı tam dunkofluk. Emekli paketleme işi.

Öyle işte ayık ol okuyucu. Görüşürüz.

NOT

Haber baya eski sevgili okur. Onu da diyelim.

Çiftlik Bank mevuzusu da yukarıdakine çok benzer bir mevzu bana sorarsanzı bunlar yalnızca aptallıktan çoğalmıyorlar. İnsanlardaki yoksulluk ve sıkışmışlık hissi, ekonomik güvensizlik belirtileri neticesinde bu kadar büyüyorlar. Gerçi buna benzer işler Amerika’dan çıkma oralarda da çok dönüyor ama orada kapılanlar da gene orta sınıfın altı gelir düzeyine sahip kişiler.

Para kolay kazanılan bir şey değil. Kolay para olanaksız da değil ancak aklınıza yatmayan, ya da artık yasal olmayan piramit yapılara falan kanıp paranızı kaptırmayın arkadaşlar.

Kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!