10 Kasım

Bugün 10 kasım . Ülkeyi kuran çekip çeviren, adam edip bize bırakan bir devrimcinin ölüm yıl dönümü. Artık çok takılmıyor bu mesele. Birçokları ya dinsiz diyor ya faşist. Hele bir tane deli tarihçi var. Deliliğine ispat olacak nice söylemleri var. Kanaatim taktığı fesinin içi kadar boş kafasıyla söylediklerine biz de prim verip sözünü etmiş oluyoruz burada o yüzden susuyorum. Buraya takılanların birçoğu da eminim susmamı isterdi. Yani kardeşim, “Seksen sene geçti bırakın şu kuru Atatürkçülüğü vs.” diyen bir herif bu. Kimseye düşüncesinin aksini ispat etmek gibi bir niyetim de yok. Eğer Atatürk’ü gerçekten tanımak istiyorsa kendisine İlker Başbuğ’un iki ciltten oluşan Mustafa Kemal kitabını tavsiye edebilirim.

Bu adam, bitti denilen yerden yeniden doğmuş, tüm ülkesine umut olmuş bir adam. Bugün burada sınırlarımız içinde medeniyetle yaşıyor, çağdaş bir geleceği ümit ediyorsak bu Mustafa Kemal sayesinde oluyor. Gelecek nesillere yalnız ilmin ve bilimin ışığını rehber gösteren gene o. Bizler 9’u 5 geçe çalan sirenle gözleri dolan, göğsümüze taktığımız resimden etrafı izliyordur diye attığımız adımlara dikkat eden çocuklardık. Mustafa’mıza sahip çıkmaya devam edelim.

İlk seferden bu kadar kafanızı şişirmeyeyim. Atamı sevgi saygı minnet ve daha birçok hisle yad edip sizlerle tanışmamızdan ötürü memnuniyetimi de bildirip gideyim ben. Esen kalın.

NOT

Yeniden girerken tarih karışmış olabilir. Yazı gerçekten de 10 Kasım ‘da yazıldı sevgili okur. Bir de şu var: Delihaydarefendi sağ olsun önemli günleri atlamayıp hep yazı yazıyordu. Ben biraz daha zamansız içerikler üretmenin derdindeyim ama gösterdiği duyarlık çok önemli. Bundan sonra Maiotik olarak özel günlere daha çok özen göstermeye çalışacağımızı buradan aktarmak isterim.

Delihaydarefendi de uzun süredir yazmaz oldu buralara he diyor ve bağımsızlık bilincini oluşturan 23 Nisan, 10 Kasım, 30 Ağustos ve bunun gibi günlerin nitelikli yazılarla aramıza geri döneceğini düşünüyorum. Maiotik uzakta kalan insanları birleştirmek ve olması gerektiği gibi bir dünyaya inanmak isteyen bir oluşum.

M. Kemal Atatürk’ün yolundan çağdaş uygarlıkların seviyesinin üzerine çıkmak için çalışmaya devam edelim. Bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın.

Yorum yaz!