No Escape! (Bakalım Harbiden Kaçış Var mı Yok mu?)
4.6Genel Puanı
Atmosfer
Senaryo
Kurgu
Sürükleyicilik

Film yorumlamak çok kolay he. Youtube’da da yapan var bu işleri: Oh yarısına zaten hazır fragmandan birkaç bölüm ekle; üzerine yönetmenini, oyuncusunu, önceki filmlerini say. Bizce çok heyecanlı falan de bitir. Öyle matematik mi var lan! Öyle film eleştirisi mi olur! Saymıyoruz.

He biz de bir üst gömleğini vadetmiyoruz ama kendimizce en azından özgün bir yorum bırakıyoruz kardolarım:

No Escape, vadettiğini veren bir film. Bir aksiyon filminde olması gereken hızda hatta belki daha da hızlı gittikçe yükselerek artan bir tempoyla coştukça coşuyor. Enginlere sığmayıp taşıyor. Baştan sona heyecanla “Lan acaba kaçabilecekler mi?” diye ekrana kitleniyorsunuz.

İşin güzel tarafı bomboş bir aksiyon işi de değil bu. Hikayede Cardiff adlı gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin doğal kaynaklarını sömüren bir şirketten bahsediliyor. Burada günümüz Amerikan menşeili Cargill firmasına bir gönderme olduğunu söyleyenler var. Kendileri Türkiye’de de aktifler baya bir kaynağımızı da sömürmekteler hem.

Tamam onun dışında kurgu biraz klişe. Dedim ya tam bir Amerikan filmi, o triplerine bayıldığım umursamaz bir ajan var filmde, gene böyle tip olmaktan öteye gidememiş birkaç eklemleme daha var baya derinliksiz kalmış onlar ama ne bekliyorsun o önemli sevgili okuyucu. Heyecan ve akıcılık arıyorsan otur izle. On numara film. Pişman olmazsın. Soluğunu tuta tuta tuvalete bile gidemezsin şerefsizim diyor ve bu girdiyi de burada noktalıyorum.