Aklınıza hemen Apple’ın küpleri gelmesin. Bu başka bir şey. Bu gerçek bir minimalizm! Hiroshi Nakamura’nın bu muazzam yapıtı Japonya Hiroshima’daki karmaşık bir caddede bulunuyor. Aşağıdan arabaların tramwayların ve insanların geçtiği bu kalabalık caddede sizi mahremiyet ve huzurla çevreleyen bu alan cam üzerinde yapılan optik oyunlarla inşa edilmiş.

Gün ışığının bu optik düzenlemeler sayesinde binanın her yerine girdiği ve her odadan binanın içindeki küçük bahçenin görülebildiği anlaşılıyor.

Böyle işleri gördükçe hep doğanın önemini daha çok anlıyorum. Kent yaşamı her ne kadar bizi hobi bahçeleri, yaşam alanları, dinlendirici müziklerle tanımlanmış alışveriş merkezleriyle kandırmaya çalışsa da yetmiyor işte insanın doğasından çok kopmaması gerekiyor sevgili okur, gidip çıplak ayağıyla bir toprağa basması elektriğini atması gerekiyor.

Onun dışında bu mimari yapıtlar falan hep para işi bir de. İçinde esin veren çok parça olsa da ben bunlara bir moda defilesinde bakar gibi bakıyorum artık. Çünkü gerçeklik dünyanın kimi yerlerinde kafes evlerle kimi yerlerinde de gecekondularla biçimleniyor yalnızca.

Gidem de az ayakkabımı çıkarıp toprağa basam ben. Görüşmek üzere.

NOT: Fotoğraflardan da görülebileceği üzere yapıtta camların üzerinden akan yapay ince bir şelale olduğunu da aktarmalıyım. Güzel iş sevgili okur.