Filipinler’in Geleneksel Son Dövme Temsilcisi: Whang Od


Merhaba canlar! Bugün internette dolaşırken Whang Od Teyzeye rastladım. Teyzemiz şu an 99 yaşında ve Filipinler’de. Unutulmakta olan bir dövme sanatını turistler sayesinde tekrar hayata döndürmekte. Whang Od Teyzemiz 70 yıldır bu işle uğraşıyormuş. Ayrıca Kalinga bölgesinde bin yıldır süren dövme ya da yerli adıyla batok geleneğinin de son temsilcisiymiş. Bu dövme sanatının geri dönüşü Filipinler’de Yaşayan Milli Değerler Ödülü’ne de aday gösterilmiş.

Whang Od Teyzemizin yaşadığı bölge şehirden 17 km uzakta ve bağımsız bir toprak parçası sayılabilir. Öyle ki Filipinler’in İspanya, İngiltere, ABD ve Japonya gibi dış güçlerin işgali altında olduğu 400 yıl boyunca kafatası avcılığı yaparak işgalcileri sokmamışlar topraklarına.

Eskiden her köyde bir dövme ustası varmış. Savaşa hazırlandıklarında savaşçıların vücutlarına tılsım olarak kırkayak çizerlermiş. Avcılar avlarıyla döndüklerinde ise bir kartal ile kutlarlarmış zaferlerini. Kızlar evlenmeye hazır olduklarını göstermek için vücutlarını dövmelerle süslerlermiş. Whang Od, dövmenin en büyük değerlerden biri olduğunu söylüyor. “Maddi eşya gibi değil dövme, öldüğünüzde bile kimse sizden alamaz onu” diyor.

Kalingalılar artık siyah mürekkep ve geleneksel desenler yerine modern teknolojiyle işlenen yeni desenleri ve canlı renkleri tercih ediyor. Batok dövmede ise keskin bir diken mürekkebe batırılarak bambu bir tokmakla deriye işleniyor.

Batok dövmeciliği ebeveynlerden çocuklara geçiyor. Fakat Whang Od Teyze 25 yaşında savaşta sevgilisini kaybetmiş ve ondan sonra da başka biriyle birlikte olmamış. Bu yüzden sanatını 10 yaşındaki yeğenine öğretmeye başlamış. Geleneksel desenler ve dakikada 100 diken darbesi vurmasını sağlayacak koordinasyon becerileri ve incelikleri konusunda eğitmiş onu. Whang Od’a göre bu işin sırrı sabır ve sevgide yatıyor.