Merhaba sevgili okur. Hacer Elmas hanımefendinin Rooftop Konserleri yazısına atıfta bulunmak için bu yazıyı yazdım.

Geçenlerde sosyal medyada görmüştüm burada da görünce bir şeyler karalayayım dedim. Çünkü çivisi çıkan dünyada en masumane şeydir karalamak.

Karalamak derken eleştirmek, çamur at izi kalsın değil bizim kimseyle bir derdimiz yok işimiz gücümüz yazmak. Fazla geveledim galiba, konuya geçiyorum.

Bundan tam 48 yıl önce efsane müzik grubu The Beatles son konserini verecekti. Mekan arayışına geçtiler. İlginç bir mekan seçildi.

Albümlerini kaydettikleri Apple Stüdyolarının çatısı!

Fikir, grubun hangi üyesinden çıktı bilinmiyor. Kimse de benden çıktı demedi. Ne güzel bir ekip ruhu, ben yok biz varız demişler. Sevgili okurum düşünsene rock grubun var nerede konser versek diyorsun sonra ekip arkadaşlarından biri çatıda konser verelim diyor. Muazzam!

30 Ocak 1969’da, Londra’da grup elemanları ve stüdyo çalışanları kimselere haber vermeden ekipmanları çatıya taşıyor. Fikrin plansız bir şekilde gerçekleştirildiğini söylüyorlar. Açılışta o dönem kayıtları devam eden albümün sevilen şarkısı ‘Get Back!’ söyleniyor. Sesi duyan evlerinde oturan insanlar, öğle arasına girmiş çalışanlar… Bir anda cadde dolmaya başlıyor. Ee şimdi mutlaka birinin gözüne batacak bu durum: Gürültüden rahatsız olan biri durumu polislere bildiriyor. Polisler stüdyoya geliyor ve içeri girmeyi deniyor ancak olay burada da ilginçleşiyor: Stüdyo çalışanları polise direniyor ve içeri sokmuyor. The Beatles çatıda çalmaya devam ederken stüdyo girişinde de polislerle çözüm süreci devam ediyor. Hapisle tehdit edilen çalışanlar en sonunda kapıyı açıyor. Çatıya gelen polis şarkının bitmesiyle birlikte konserinde bittiğini duyuruyor.

Bu durumun ülkemizde yaşandığını düşünmeye başlarken gülesim geliyor nedense.

Muhammet ÇELEBİ

EDİTÖRÜN NOTU: Muhammet ÇELEBİ. Kendisiyle Wmaracı Forum’da tanıştık. Forumlar bitmedi sevgili okur. Amacına uygun kullanıldığında işe yarar yerler Forumlar. Forumlara sahip çıkalım.

Muhammet’e Açık Metktup: Gelsin sürekli beraber yazalım. Öyle 7/24 yazı yazmak zorunda da değil sonuçta. Söz gelimi Mahmut iki yazı yazdı sonra elini sürmedi. Hasan aydan aya ekliyor. İnsanlar çalışmak, aşık olmak, iş güç halletmek zorundalar. Ama arada derede buralara birşeyler ekleniyor işte. İnanıyorum ki onlarda benzerleriyle bir arada olmaktan mutludurlar.

Tamam derse Whatsapp grubununa Facebook sayfasına falan ekleyelim diyorum Muhammet’i. Sitemiz gelir falan getirmiyor lakin ileride getirecek olursa da toplanıp hep birlikte bir yemek yeriz. Gelir olsa dağılımında problem yaşamayacağız yani onu söyleyebilirim.

Görüşmek üzere.

İnternet çok güzel.