Sony, Playstation 4 için 7.0 güncellemesini yayımladı. Güncelleme, playstationlara uzaktan erişme ve herhangi bir ekran üzerinden de playstationda yüklü bir oyunu oynama özelliğini daha da geliştiriyor ve Android telefonlara kadar genişletiyor.

8’den 16’ya kadar oyuncuyla yapılan oyun partilerindeki görüşmelerin ses kalitesinin de artırıldığını söyleyen Sony, uzaktan oyunculuğu bambaşka bir noktaya taşıyacak gibi duruyor. Playstation oyunlarını bilgisayar ekranında ya da mobil cihazlarında deneyimlemek isteyen kullanıcılar için güzel haberler bunlar.

Ancak beni asıl heyecanlandıran Playstation sahibi olmayan insanların da PS NOW üzerinden Bilgisayar üzerinde Playstation oyunlarını oynama deneyiminin iyileştirmesi.

Ancak Playstation bir yana benim asıl merak ettiğim şey aslında uzaktan oyunculuğu da bir kenara attıracak bulut oyunculuğun Google Stadia ile geleceği noktalar sevgili okur…  Biliyorsunuz bulut oyunculuk ile artık oyunları oynamak için güçlü bilgisayarlar satın almak yerine büyük şirketlerin süper bilgisayarlarına kurulu oyunları internet üzerinden Netflix’te video izler gibi oynayabiliyoruz. Ancak masraflı bir iş ve sağlam altyapı gerektiriyor. Bu sebeple daha önce birçok bulut oyun firması kuruldu kuruldu battı lakin Google bu işi kotaracak gibi duruyor. Dünyanın ağ yönetimi konusunda en deneyimli şirketi Google, eğer işi kotarırsa yeni bir teknoloji devrimi olur sevgili okur. Video düzenlemesi yapmak isteyen profesyoneller bile güçlü bilgisayarlar almak yerine iyi bir internet bağlantısıyla bu uygulamaları bu iş için tasarlanmış arayüzlerle yapabilirler. Biz de dev gibi oyun dizüstülerini oradan oraya taşımak zorunda kalmaz, kendimize hafif bir Mac ya da Surface Pro falan alırız.

Gene tüketim kurdunun içime girdiği bir girdiyle sizi uğurluyor, kendinize iyi bakmanızı temenni ediyorum.

NOT: Bulut oyunculuk ücretleri ne kadar olur? Ekran kartları piyasasına neler yapar ? Buyurun onu da aşağıda tartışalım sevgili okurlar. Teknoloji çok verimli bir şey.