Sermayenin her şeyi otomatize etme fantezisi bu alanda çuvallamış durumda. Elon Musk bile Tesla fabrikalarında otomasyona güvenerek hedefledikleri üretim rakamlarını tutturamadıklarını, insanın hâla çok önemli olduğunu anlatıp duruyor. Ancak Türkiye’de hâla birkaç banka ve operatör hariç herhangi bir şirketin müşteri hizmetlerine bağlanmanın olanağı yok. İnsanı yıldırmak üzerine kurulu bir sistem var.

Elmayla armutu kıyaslıyorsun diyebilirsiniz. Tesla ile çağrı merkezinin alakası yok diyebilirsiniz. Ancak aynı hatalı mantık işletiliyor. Makinedeki gelişmeler henüz insanın yerine geçecek kadar olmadı işte. Yapay zeka tartışmalarında da konuşulduğu üzere ürünü alıp para veren müşteri bir insanla ilişki kurmak önemsenmek istiyor. Ya da aldığı ürüne romantik sebeplerden de bağımsız olarak insan eli değdiğini bilmek istiyor. İnsan yalnızca bir ürün değil aynı zamanda bir öykü de satın almanın derdinde. Bu sebeple seri üretim yerine atölyelerde üretilen ürünlerin değeri artmış durumda. Şurada Almanya’da el yapımı oyuncaklar satan bir firmaya olan talebi anlatmıştık.

Bana diyeceksiniz ki direk bağlanma yöntemleri var internet sitelerini araştır. Ben müşteri olarak bunları araştırmak istemiyorum. Kolaylıklarla dolu şu yüzyılda neden sorunumu çözmek için bu kadar uğraşıyorum.

Eyyorlamam bu kadar. Her şeyi devletten beklemiyorum ancak bu işe bir düzenleme gelsin isterim. İnsanla muhattap olmak istiyorum sevgili okur. Görüşürüz.