Birkaç gündür Six Feet Under‘dan bahsetmiyorum. Birinci sezonu bitirdim. Hatta yeni sezondan üç bölüm daha izledim. Bütün karakterlerden etkilendim. Üzerine ne anlatmalıyım bilmiyorum. Bu kadar çok ölümün olduğu bir dizi haliyle insanı yaşam hakkında düşündürüyor. Tayfun Doğan, yaşamınızın anlamı ne? dediğinde sınıftan hiç ses çıkmamıştı. Soruyu tersten sorunca daha anlamlı olduğunu söyleyip ölmek isteyip istemediğimizi ve nedenini sormuştu. Bu soru herkesin dilini bir anda çözüvermişti.

Üniversiteden bir kızı İnstagram’da gördüm. İsmini dahi hatırlayamadım. Aynı staj grubundaydık. Huzur evinde lobide otururken biraz konuşma fırsatımız olmuştu. Sınava çok az kaldığı bir zamandı. Hacer ile bir daha hiç beraber olamayacağımızı bilerek okulu bitiriyorduk. Kimse bunu söylemiyordu fakat durum buydu. Üzerimdeki yükleri taşıyamadığım bir zamandı. Haliyle suratım da asıktı. Atamanın ne zaman olacağından, kaç kişilik kontenjan olacağından falan bahsettik. Sen nasılsın, üzgün görünüyorsun dediğinde hemen dökülüvermiştim. Hiç üzülmemem gerektiğini, doğmamış çocuklarım için güçlü kalmam gerektiğini söyledi. Ne çocuğu şimdi onu düşünecek halim mi var diye çıkışmıştım hemen. Birkaç çocuğa sahip olmayı her şeyden çok arzuladığını anlattı. İnanır mısın gözleri pırıl pırıldı.

Bu isimsiz kız gibi benim de hayatımın kocaman bir amacı olması gerekiyor mu? Sadece yaşamak zorunda olduğum için yaşasam da aldığımız lezzet aynı olur mu? Bunun cevabını başkaları benim yerime çoktan vermiştir. Yukarıdaki tersten sorulmuş soruya cevabımı şimdi hatırladım burada söylemek uygun olur diye düşünüyorum. Geleceğin neler getireceğini merak ettiğimden ölmek istemiyorum demiştim.

Bugün Feyime ile uzun uzun konuştuk. Onur’un Niğde’ye gidebileceğinden evlilik meselelerinden bahsetti. Ne hissettiğini tam anlayamadım. Ama Onur’un Niğde’ye gidecek oluşundan pek hoşlanmadığı seziliyordu. Onur’u aradım. Niğde’ye gidişinin nelere yol açabileceğini konuştuk. Hala kararsız.

Havanın sıcak olmasını fırsat bilerek balkonda uzun uzun oturdum. Şu an çoğunu hatırlayamadığım konular üzerine düşündüm.