Kendi Çekyatını Yapan Marangoz


Böyle videoları paylaşıyoruz ama amacımız gülüp geçmek değil. O dandik liste sitelerinden, anlamsız galerilerden daha farklı şeyler yapmak istiyoruz biz. Tamam güldürmelik videolar da yükleriz ama dikkat çekmek istediğimiz şeyler var.

Yukarıdaki video mesela. Bu adam İsveçli olsa gidiyor IKEA’yı kuruyor. El üstünde tutuluyor, devlet tarafından destekleniyor. Ancak Türkiye’de olunca o çılgın mucit kafasıyla evinden dışarı çıkamıyor. Ya kafasının içindekilerle yaşıyor ya da kafasının içindekilere rağmen. Belki bazen bunalıma giriyor vesaire… Gerçi videodaki amca halinden memnun ama anlatmak istediğimiz şu: Bu gözler ne mucitler gördü. Karadeniz’in dağ köyünde kendi kendine motor yapmış adamlar var. Versen üniversite ayarında eğitimi alacak yürüyecek. Yerli otomobil üretemiyoruz üretemiyoruz diye dolanırken sıradışı bir çözümle gelecek ama vermiyorsun işte. Dışarıya bakmaya o kadar alışmışın ki ülke olarak, o kadar kafayı takmışın ki orda burada üretilen ürünlerin Türkiye’ye kaç liraya geleceğine, o kadar alışmışın ki gücünün yetmeyeceği ürünlerin kutu açılışlarını izlemeye… Kafanı kullanmayı unutmuşun.

Babadan oğula nesil olarak girişimci olmaktan çekinen bir toplum olmuşuz. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini hatırlarsınız. Kendimizi güvende hissetme arzusuna o kadar takılıp kalmışız ki bir adım ileriye gidemiyoruz. Anca istisna örnekler var bunun dışına çıkabilen. Emin Çapa’nın da dediği gibi dünyada esamesi okunmayan bir matematik eğitimiyle dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma gibi anlamsız hayallerimiz var.

Bu devran böyle gelmiş böyle gider demeyin. Değişir. Her şey değişir. Mehmet Demirkol’un dediği gibi bu ülke yıkılıp yıkılıp yeniden kuruldu. Kafaya takmış iki üç adama bakar. Faydalı olmak için didinip duran üç beş müsteşara bakar. Olmaz demeyin olur.

Siz değişirseniz, dünya değişir.

Ben yüksek lisans yaparken yabancı birçok öğrenciyle tanıştım. Yeni kurulmuş ülkelerden geliyorlardı. Ülkelerine dair heyecanları vardı. Burada öğrendikleri bilgilerle gidip ülkelerine faydalı olacaklardı. Biz yaşlı bir ülke değiliz. Toprağımıza duyduğumuz heyecanı yitirmemeli ve çalışmaya devam etmeliyiz.

Hepinize yakşanlar dilerim.

Başka Makale Yok