ÖZET: Geçtiğimiz yıllardaki Cambridge Analytica skandalından sonra işleri sıkı tutan Facebook’un uygunsuz veri topladığı gerekçesiyle askıya aldığı uygulamalardan ve Facebook’un politikalarından söz ediyoruz. 

OKUMA SÜRESİ: 4 Dakika

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 200, Ağustos’ta ise 400 kadar uygulamaya erişimi yasaklayan Facebook, Cambridge Analytica skandalından sonra işleri sıkı tutmaya çalışıyor. Biliyorsunuz Facebook geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica skandalıyla seçmenlerin kararlarını manipüle ettiği gerekçesiyle suçlanmış ve 5 milyar dolarlık bir tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Bu bir teknoloji şirketinin ödediği en büyük cezaydı. Bu yüzden Facebook artık; veri toplama kurallarını ihlal eden programları affetmiyor. Bu sene de toplam 400 geliştiriciye ait 10 binin üzerindeki uygulamaya erişimi yasaklayan Facebook, bu geliştiricilerin kimler olduğunu ise paylaşmıyor. Henüz soruşturmanın sürdüğünü şüpheli bulundukları gerekçesiyle şimdilik uygulamalara erişimin kısıtlandığını, soruşturma tamamlanınca uygunsuz veri toplayan bu geliştiricilerin ve programların da ifşa edileceğini belirtiyor.

Facebook böylece 400 geliştiriciye ait 10.0001 uygulamayı askıya almış oluyor. Bu, geliştirici başına 25 uygulamanın Facebook kurallarını ihlal ettiğini göstermekte. Uygulamaların bizden toplanan verileri online test yapan şirketlere, aracı reklam kuruluşlarına sattığı düşünülüyor. Bu işleri baştan sıkı tutmak gerek sevgili okur. Sonradan olunca zor olur. Borsada zaten yeterince değer kaybetmiş Facebook’un hisseleri büyük olasılıkla gene aşağı doğru eğilim gösterecek.

Bir de Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook’un bu tavırları bana çok samimi gelmiyor açıkcası. Tamam verilerimizi yalnızca sen işle Facebook! Aman bilgi havuzuna ortak çıkmasın! Sen daha karanlık işler yap! demek geliyor içimden.  He ben zaten Facebook’ta Google’ın uygulamaları dışında hiçbir uygulamaya üçüncü taraf erişim izni vermiyorum zaten ama gene de dikkat etmek lazım.

Görüşmek üzere.