ÖZET: Butik bir teknoloji şirketi olarak kurulup fonlama siteleri tarafından desteklenen, bugün dünyanın ilk hava taksisini kullanıma sokmak üzere olan bir şirketin öyküsünü ve gelecekte neler olabileceğini anlatıyoruz.

OKUMA SÜRESİ: 4 Dakika

Volocopter, Alexander Zosel ve Stephan Wolf tarafından kurulan Almanya merkezli elektrikli hava araçları üretmek üzerine odaklanmış bir şirket. Firma ilk olarak 2011 yılında Volocopter VC1 ve Volocopter VC2 adında iki prototip tasarlayarak teknolojisini görücüye çıkarıyor ve bir süre sonra da iki koltuklu Volocopter VC200’ü duyuruyor.

Volocopter VC1

Ardından bu prototipler 2013 yılında Volocopter 2x’e dönüşüyor. Firma bu başarısını iş yürürken yatırım almak amacıyla fonlama sitelerine taşıyor ve seedmatch üzerinden yapılan fonlamada 2 saat 35 dakika içerisinde 500 bin dolar fonlamaya ulaşarak Avrupa rekorunu eline geçiriyor. Fonlamada kazanılan bu para da Volocopter VC200’ün prototipini oluşturmak için kullanılıyor.

Volocopter VC2

Bu başarıların ardından büyük otomobil firmalarının da dikkatini çeken Volocopter 2017 yılında neredeyse çağdaş arabanın mucidi diyebileceğimiz Daimler’in de içinde bulunduğu bir grup şirketten 25 milyon dolara yakın yatırım alıyor. Bu da Volocopter’ın 2x adlı modelini anlaştığı Alman bir uçak üreticisi olan Flugzeugbau ile Nisan 2018’de seri üretime geçirme kararını almasını sağlıyor.

En son Volvo’yu da satın alan Geely’nin 9 Eylül 2019’da yaptığı yatırım, Terrafugia ve Lotus gibi şirketlerin de desteğiyle firma 2019 yılında 55 milyon dolara yakın yatırım alıyor. Gelecekte bu firmanın adını çok duyacağız gibime geliyor. Bakın Alman borsasına açılırsa falan alın bir hisse senedi. Bir de beni heyecanlandıran Volocopter’ın elektrikli hava taksisi yapmak için keşfedeceği her şey büyük olasılıkla elektrikli otomobil teknolojisine de doğrudan etki edecek.

Saatte 110 km hıza ulaşabilen Volocopter’in ilk hava taksisi Helsinki Havalimanındaki testlerden de geçmiş durumda. Bakalım gelecek, Futurama’dakine ne kadar benzeyecek?