Dünyanın En Yüksek Ahşap Evi

Ahşap insanı sakinleştirir sevgili okur, ahşap materyallerin yoğun olarak kullanıldığı bir bara ya da restorana girdiğimizde kendimizi sıcak bir alanda hissetmemizin en önemli nedenlerinden biri budur. Bu sebeple şu sırada insanlar kentlerden kaçıp ağaç evler içinde, ahşap yapılarda huzur aramaktadır. İnsan doğasından bu kadar kopmuşken artık hobi bahçeleriyle ya da cumartesi pazar eğlenceleriyle kandırılamamakta ve tekrar doğa anaya sığınmaktadır.

Daha önce şurada ormanın ve özelinde ağaçların insan psikolojisine bilimsel etkilerini izlediğimiz bir kısa film paylaşmıştık.

İşte bu sebeplerle Hollanda’daki Flatzen adındaki bir mimarlık şirketi kent yaşamıyla doğayı birleştirmeyi denediği tam olarak post modern diyebileceğimiz bir projeyi yaşama geçirmiş.

Patch22 dünyanın en yüksek ahşap apartmanı ünvanına sahip ve kirişlerine kadar her yeri ahşap. Ancak mimarlık ofisinin sunduğu olanaklar bunlarla sınırlı değil. Apartmandan yer alan müşteriler kat oturma planlarını ve metrekareleri de tamamen kendilerine göre belirleyebiliyorlar. (Bizdeki hazır betondan kutu gibi evleri düşününce büyük olanak)

Binadaki daireler daha çok ofis olarak kullanılıyormuş ancak dilerseniz oturmak için bir yaşam alanına da çevirebiliyormuşunuz.

Binanın elektrik gereksinimini çatısındaki güneş enerjisi panelleriyle sağladığını ve ısınmak için de karbon bazlı çevreye zararı düşük bir yakıt kullandığını belirtelim. İlla kent merkezinde yaşamam gerekiyorsa ve varlıklı bir tipsem ne yalan söyleyim tercih ederdim.

Yorum Yap!

Lütfen yorum bırakın!
Adınız