Aslında Quakka ile ilgili daha önce bir girdi paylaşmıştık ama ya önceki bloglardan birinde kaldı ya da site taşınırken araya kaynadı çünkü Maiotik’te arama yaptığımda çıkmıyor. O bakımdan sizi Quakka ile tekrar tanıştıracağım.

Kendisi internette dünyanın en mutlu hayvanı olarak biliniyor. Doğada bilinen bir düşmanları olmadığı için insanlardan ya da diğer canlılardak pek korkmuyorlar. Bu sebeple de insanların ilgisini çekiyor ve çok bulundukları Avustralya’da kendileriyle özçekim yapmak çılgınca bir akım.

Avustralya’lı bisikletçi Campbell Jones’da da durum aynı olmuş. Antrenman yapmak için dışarı çıktığı sırada bir hayvanın bisikletinin peşinde koştuğunu görünce durmuş ve ilk görüşte aşkı anımsatan bu fotoğraflar ortaya çıkmış.

Quakka çoğunlukla Avustralya’da bulunuyor ama aslında Avrupalılar tarafından 1650’li yıllarda keşfedilip adlandırılmış. Ülkemizde bile var bunlardan. Yalnız her canlıyı dost sanıp sevimli sevimli yanlarına gittikleri için bilinen bir düşmanları olmasa da bazen aç kalmış yırtıcı başka hayvanlara av olabiliyorlarmış. Üzücü.

Kendileri hakkında Twitter’da tehdit altında kaldıklarında yavrularını tehditin üzerine atıp kaçtıklarına ilişkin bir söylenti var ancak ne vikipediden ne de başka yabancı kaynaklardan bunu doğrulayamadım. Detaylı bir araştırma yapmam lazım. Doğrusunu biliyorsan yaz. Yoksa ben öğrenince tekrar düzenleyeceğim bu yazıyı.

Görüşmek üzere.