Denizin Şarkısı Hakkında
4.2Genel Puanı
Atmosfer
Senaryo
Kurgu
Sürükleyicilik

Ben ve Saorise irlandalı iki kardeştir. Saoirse, İrlanda ve İskoç efsanelerine göre foklardan insana dönüşen varlıkların yani selkieslerin sonuncusudur. İki kardeş beraber büyükannelerinin evinden kaçıp modern dünyada hapsolmuş perilerin, ruhların, sıradışı varlıkların arasından geçerek evlerine dönmeye çalışırlar.

Ben ve Saorise’in perilere özgürlük vermeye çalıştığı maceranın yönetmeni Tomm Moore. Tomm More aynı zamanda Will Collins’ın öyküsünü senaryoya çeviren  adam.

Normalde böyle fantastik zırvaları hatta perili hikayeleri pek sevmem ancak burada durum farklı. Hikayenin dayandığı yerel efsaneler var. Bütün bunları geçtim. Çizimler inanılmaz. Filme bakınca ona ne tam bir animasyon ne çizgi film ne de anime diyebiliyorsunuz. Film bir tablo sevgili okur. İzlerken hazdan dizlerinizin titreyeceği güzellikle bir tablo. O beğendiğiniz tabloların canlanmış halini düşünün. Çizerlerin arasında Sandra Norup Andersen, Bille Kragh ve Marie Thorgue gibi isimler varmış. Estetik anlamda hazzın doruğuna çıkıyor ağzınızdan salyalar akarak izliyorsunuz filmi sevgili okur.

Hikayesi de güzel ancak çizimlere ve müziğe on üzerinden onbir veriyorum resmen. Normalde de abartmayı severim lakin bu sefer durum farklı bu film tam bir sanat eseri.Müzikleri, neoklasisizmle İskandinav halk müziği arasında gidip geliyor. Norveçli Secret Garden diye bir grup vardı onun albümlerini hatırlattı bana ama onlardan bile daha iyi bence sevgili okur. Bestecisi Bruno Coulais imiş. İskandinav ruhunu ve klasiği bu kadar iyi birleştiren başka bir iş yok.

İyi seyirler.

Başka Makale Yok