Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

BMW’nin Uçak Gemisinde Çektiği Reklam


İnsanlar sevdikleri futbolcunun kartlarını formalarını biriktirir, ilginç pullar toplar, anahtarlık koleksiyonu yapar vesaire. Bense yıllardır internette gördüğüm, sevdiğim içerikleri saklarım, kaybolur gider, unuturum diye korkarım. Öyle ki yer imlerime 2011 yılında eklenmiş ve açınca “Aaa bu ne ilginç bir şeymiş!” diyerek tekrar şaşırdığım çok fazla içerik oldu.

Hafızamız çok yanıltıcı. Yakınlarda izlediğim bir belgeselde şöyle bir proje gerçekleştiriliyor: Bir adama kolyesinden sarkan bir kamera asıyorlar. Bu kamera her gün belirli aralıklarla 300’e yakın fotoğraf çekiyor ve proje altı yıl boyunca sürüyor. Ardından boynuna kamera asılan bu adama iyi anımsadığı bir günü -son altı yıl içinde hayatı adına anlamlı bulduğu bir günü- paylaşmasını istiyorlar. Doğum günü kutlaması vesaire gibi.

O gün çekilmiş 300 fotoğrafa ve adamın anlattıklarına bakılınca fotoğraflar ve adamın anlattıkları tam olarak örtüşmüyor. Bu proje tek bir adamla değil birçok adamla beraber yürütülmüş tabi. Hafızamız ve anılarımız gün geçtikçe değişiyor. O açıdan bazen takıntı derecesine varsa da ilginç adresleri ve içerikleri yıllardır yer imlerinde biriktirmem saçma değil bence. Hem mis gibi anlatacak ya da buraya girecek fikrim hiç bitmiyor.

Yukarıdaki video da benim yaklaşık 3 yıl önce keşfettiğim bir video. Türkiye’de yayımlanmamış. BMW’nin bir uçak gemisini yarış pisti gibi düşündüğü yaratıcı bir reklam işi.

Ajans açıklama yapmasa da kullanılan uçak gemisi falan değil sağlam greenbox kullanmışlar ama fikir yaratıcı. Buraya da ekleyeyim dedim işte a dostlar.

Görüşürüz.

Başka Makale Yok