Bir Doğaya Geri Dönüş Hikayesi


Meraba canlar. Arjantin’de “Mi Papa Estuvo en la Selva”(Babam ormandaydı) adlı el yapımı özel bir çocuk kitabı basıldı. Kağıtları normal kağıt yerine asitsiz kağıtlardan ve ayrıca her sayfasına tohumlar serpiştirilmiş durumda.

Mürekkebinin de ayrıca bir doğal yapmışlar ekolojik mürekeptenmiş. Sonra işte bu kitabı okuyunca toprağa gömüyormuşsunuz ve üç dört hafta içerisinde filizleniyormuş.Şimdi her şey güzel gayet olumlu ama kitabın fiyatı sanki biraz fazla pahalı: 162$ cık.

Şahsen ben 162 dolar vereceğime küçük bir Ecem Hatıra Ormanı yaptırtırım. Neyse kitabın fiziksel ve maddi yönlerini geçelim asıl konu kitap okuyan çocuklara neler katıyor onlara bakalım. Bildiğiniz üzere kitap ekildiği zaman ağaç haline dönüşüyor ve bu da çocuklara kitabın onlarla büyüyebileceğini gösteriyor.Kitabın içeriği de doğal kaynakların önemini anlatıyor zaten. Yayıncıların kitabı basmadan önce söyledikleri bir şey var;

“Okuduğumuz her şey zihnimizdeki kütüphanenin bir parçası. Bu yüzden okumak içimizde kök salan ve bizi değiştiren bir eylem. Bir kitabı ekme işi, insanları çevre konusunda duyarlı olmak konusunda cesaretlendiren, olan duyarlılığı ve farkındalığı artıran bir eylem.”