İLK NOT: Başlık Türkçe konuşamayan bir ergenin başlığı gibi oldu ama yapacak bir şey yok. Şirketlerin adları bu. Biz üreteydik de türkçe ismi olaydı keşke.

Bundan birkaç yıl evvel booking.com kapanmadan önce ara sıra girer dünyanın egzotik yerlerinde bir tatilin kaça patlayacağına bakardım. Daha önce görmediğim yerlerdeki otelleri seyrederdim. Yalnızca tatil planladığım bir yer değil aynı zamanda hayal kurduğum bakındığım bir web sitesiydi o benim.

He diyebilirsin ki “Gir şimdi de bak hala yurtdışı lokasyonları gösteriyor.” ama o iş öyle değil işte. Ulaşılabilir olması lazım. O zaman bir tıklık işi vardı gerçekleşebilir gibi geliyordu hayaller. Türkiye’ye hizmet engeli kalkana kadar girmekten vazgeçtim ben de.

Sonra Uber vardı “Ne güzel” diyordum. “Yatırım mı yapsak acaba?”. Bir araba alırız paylaşıma açarız. Kredisini kendi kendine öder. Uygun vakitlerimizde belki biz de süreriz derken. Onun da canına okudular. Paypal’a hiç girmiyorum. Allahtan bitcoin ve türevleri yaygınlaştı da dijital alandaki yalıtılmışlığımızdan biraz olsun sıyrıldık. Aslında üretebilen bir ülke olsak böyle olmaz ama konumuz bu değil.

Geriye Türkiye’den erişilebilen birkaç girişim kaldı. Airbnb bunlardan biri. Bilmeyenler için -ki bu sitenin kitlesi böyle bir kitle değil ama- paylaşımlı ekonomiyle alakalı bir oluşum bu Airbnb. Evinizin bir odasını bütün dünyadan görünecek biçimde kiraya verebiliyorsunuz. Ya da yazlığınıza gittiniz ve eviniz üç ay boş. Üç aylığına kiralayabiliyorsunuz. Herkesin profili şusu busu var oldukça da güvenilir. Parası kıymetli olan ülkelerin üniversite öğrencileri bütün dünyayı geziyor bu yolla. Bizde? Bizde anca Youtuber’lar geziyor! Bir de bu beş parasız dünyayı gezmek mümkün(!) yalanı yok mu ona da bitiyorum. Adamın ciğerini sökerler ciğerini… Ama bu da başka bir yazının konusu. Çok dallanıp budaklanmadan girdiye geçeceğim artık.

Bu Booking’in erişime kapanmadığı tarihlerde aynı zamanda sıkı bir Webrazzi takipçisiydim. Şimdi değilim. Orada bir haber görmüştüm ve yıllar sonra hatırlayıp bloguma ekliyorum.

Haber şuydu sevgili okur: İsveç’in köftesinden bile daha meşhur hale gelmiş IKEA’sı muazzam bir tanıtım kampanyasıyla Syndey’de yeni açılan şubesi için rezervasyon almaya başlamıştı. Gündüzleri iğne atsan yere düşmeyen mağaza adına gece Airbnb üzerinden konaklama hizmeti sunulmasına karar verilmişti. Belli bir süreliğine Airbnb üzerinden rezervasyona açık kalan IKEA mağazası bunun için de müşterilerinden 10 dolar gibi sembolik bir ücret talep ediyordu.

Aha bu da ekran görüntüsü hatta:

Aynı şeyi sonra Skoda denedi. Avrupa’nın göz alıcı parklarının yakınlarına konuşlandırılmış Skodaları bu sefer hostel üzerinden konaklamaya açan şirket bu yöntemle gençler için tasarladığı Fabia’nın yeni modelini tanıtıyordu. Hatta ben Skoda’nın bu reklamını Türkçe’ye çevirmiştim ama onların hepsi uçtu gitti sevgili okur. Şimdi böyle değilim çaba sarf ettiğim şeylere kıymet verip saklıyorum.

SON NOT: Skoda’nın şeyisini de sonra eklerim.

Bu da böyle bir girdi oldu. Türk firmaları da azıcık ilham alsın diye ekledim buraya. Yahu bir şey diyeceğim taklit etseler de yeter. Görüşürüz.

(İyi işler Türkiye’den de çıkıyor mu? Elbette çıkıyor ama sayısı az.)

Başka Makale Yok