Alzheimer Ressamın Çizdiği Otoportreler

Alzheimer Ressamın Çizdiği Otoportreler
Yazıyı puanla!

1995 yılında İngiliz sanatçı William Utermohlen’e Alzheimer teşhisi kondu. Bu herkes için inanılmaz zor bir tanı ve yıllar sürecek kötü bir tecrübe. Ancak William’ın aklına bir fikir geldi. Sanatçılara özgü o yaratıcı kafasıyla her sene hatırlayabildiği kadarıyla kendi oto portresini çizmeye ve sanatının kalan başarımlarını tamamlamaya karar verdi.

Her hayat durumunu ve duyguyu mutlaka bir maddeye dökmek insanların birbirlerini anlayabilmesi ve dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlayacak yegane şey ve sanat bunun en büyük aracı.  Hatice Alptekin’in Ters Akıyordu Volga kitabında bahsettiği  bir dileği var:

“Yaşanmış serüvenlerin buruk acıları her yürekte duyulmakta ve ilgi çekmektedir. Bu ıstırapları duyarak yaşayanların dünyaya bakışı, gerçek görüntüleriyle yansıyabilseydi bu felaketler zinciri kırılır ve kavgalar biterdi Fikrin ufukları daha engin açılır, insanlar ve tüm canlıların yaşamı güzelleşirdi.” – Sayfa 176

İşte sanatın sağladığı şey budur ve William Utermohlen’de ıstırabını gerçek görüntüleriyle yansıtmaya çalışmıştır. Bundan sonra bu gerçeği gören hangi bilim adamının bu hastalığın tedavisine kafayı takacağını bilemezsiniz. Kafaya takmış bir bilim adamının bir çok şeyi değiştirebileceğinin farkındasınızdır ama. Geçenlerde annesi Alzheimer hastalığına yakalanarak toprağa kavuşmuş bir bilim insanının yaşadığı bu acı tecrübeyi kimseler yaşamasın diye bütün araştırmalarını bu alana kaydırdığını okumuştum.

Deneme yazarı Patricia adındaki bir kadın da yukarıdakilere benzer bir şekilde Utermohlen’in çalışmalarını şu sözlerle anlatmış:

Bu resimlerde hayata karşı inanılmaz bir kalp kırıklığı ve William’ın kendini açıklamak ve anlatmak için harcadığı insanüstü emeği görüyoruz; gözyaşını üzüntüyü… Portrelerin tasvirindeki fiziksel değişikliklere rağmen seneler geçse de William’ın artistik becerilerinden hiçbir şey kaybetmediğine tanık oluyoruz. Bu portreler bir sanatçının zihninde neler olduğunu anlamak için muazzam bir turnusol işlevi görüyor.

Kim bilir belki de anlamak ve anlatmak için yaptığı bu çalışma için insanlık tarihi adına Utermohlen’e teşekkür etmek lazım. Hepimiz sanatçılara ve bilim insanlarına çok fazla şey borçluyuz.

Utermohlen 2007 yılında öldü. Toprağı bol olsun. Portreler aşağıda:

1996 Yılında Çizilmiş Birinci Portre

1996 Yılında Çizilmiş İkinci Portre

1997 Yılında Çizilmiş Birinci Portre

1997 Yılında Çizilmiş İkinci Portre

1998 yılında Çizilmiş Birinci Portre

1999 Yılında Çizilmiş Tek Portre

2000 Yılında Çizilmiş Son Portre

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir